Güncel

Borç tavanı iyimserliği

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
09:00 EUR Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Ağu) -0.004 0.01
10:00 TRY TCMB Yatırımcı Toplantısı    
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 348 362K
17:00 CAD Ivey PMI (Eyl)   66
17:30 TRY Hazine Nakit Dengesi (Eyl)   64,260B
19:00 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması    

“PİYASANIN ROTASI”

Borç Tavanı İyimserliği …

Arz yönlü şokların yarattığı enerji krizi enflasyon olarak senaryolara dahil olurken, enflasyon korkusu risk algısını bozmaktadır. Avrupa’da artan doğal gaz fiyatları, domino etkisi şeklinden üretim hatlarını durma noktasına getirirken, kısa sürede etkin bir çözüm bulunmamaktadır. Putin, duruma sözlü müdahale ederek, enerji piyasalarını istikrara kavuşturmak için yardım etmeye hazır olduğu belirterek, fiyatlama tansiyonu bir miktar düşürmüştür. Merkez Bankalarının para politikasını ve varlık fiyatlarını anlamak için yeni normal olarak doğal gaz fiyat gelişmelerini izleyeceğiz.

Enflasyon ve stagflasyon korkusu büyüme temasını aşağı çekerken, ABD tarafında borç tavanında siyasi kavgaların sona erip Demokratlar’ ın çözüme destek vereceği söylemleri öne çıkmıştır. Ana tema enflasyon olurken, kısa dönemli olarak borç tavanı gelişmelerini izleyeceğiz.

Borç tavanı pozitif haber gelişmesi ABD endekslerini dip seviyelerden toparlayarak %1 pozitif hareketi tetiklemiştir. Endekslerde yatırım hikâyesi enflasyon dinamiklerinden kaynaklı büyüme teması odaklı hisse senetlerinden, değer teması odaklı hisse senetlerine doğru geçmektedir. Bu noktada FAANG hisse senetleri büyüme teması odaklı olduğu için piyasa algısında kısa süreli geriye düşmektedir. Teknik olarak %10 ve üzeri aşağı bir hareket ile düzeltme süreci FAANG için olur mu olmaz mı tartışmaları hararetli şekilde devam etmektedir. Borç tavanı sorununu olumlu veya olumsuz atlatıldığından büyüme dinamiklerinden bağlı FAANG hisse senetleri gerçekleşmeleri ABD endekslerinin belirleyicisi olacaktır.

ABD – Çin arasında ticaret anlaşması gündemi ortaya çıkarken, iki lider yılsonuna kadar online ortamda bir araya gelmeyi planlamaktadır. Piyasanın henüz kısa listesinde olmasa bile ABD – Çin gelişmeleri orta dönemli risk algısını şekillendirecektir.

ABD 10 yıllık, %1,50 referans seviyesi üzerinde %1,5380 seviyesinden bulunurken, yukarı yönlü momentum bir miktar yavaşlamaktadır. Fakat yukarı yön bitti demek için henüz erken olduğunu düşünüyoruz. %1,50 üzerinde kalıcılık etkin olurken, en kötü senaryo adımlarında 30/3/2021 tarihinde gördüğü %1,7742 yüksek seviyesi ve daha kötüsünde %2 seviyesini takip edeceğiz.  $ endeksi, 94.22 seviyesi üzerinde NFP verisi bekleyişini sürdürmektedir.

ECB, acil varlık alım programının bitmesi sonrasında marjları dengelemek için yeni bir tahvil alım programı üzerinde çalıştığı şeklinde kaynak haberleri yansımaktadır.

Asya piyasalarında fiyatlamalar pozitif olurken, ABD endekslerinde yaşanan pozitif momentumun yansımaları etkin olmaktadır.

Türkiye tarafında bugün TCMB yatırımcı toplantısını takip edeceğiz.

Bu hafta izlenecek başlıklar;

 • Tesla Annual Meeting of Stockholders 7 Ekim 2021 (izlemek için tıklayınız)
 • ABD ekonomisinde ADP ve NFP istihdam verileri

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4376 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 94.22 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,5380 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,5081 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1557 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1760 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Gümüş $22.59 fiyatıyla $22 psikolojik seviyesinde hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 77.92 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8.8704 seviyesi ile 8.88 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 440.246 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
temizlik şirketi istanbul - Köpek Maması - uluslararası evden eve nakliyat