Sağlık

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği bir dizi adımdan oluşmaz. Her aktivite, bireyin anatomisine ve hedeflerine göre kişiselleştirilir. Ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi ile lokal anestezi gerektirebilir. Bu karar operasyondan önce verilecektir. Sedasyonlu lokal anestezi genellikle ayakta tedavi bazında kullanılır. Etkileri vücudun belirli bir bölgesi ile sınırlıdır. Sağlık ekibi, burun dokularına ağrı kesici ilaç enjekte eder ve damardan (IV) bir yoldan damara verilen ilaçlarla onları yatıştırır. Kişiyi uykulu yapmaz, aksine uykulu yapar.

Genel anestezi sırasında, ilaçlar, yani anestezikler ya nefes yoluyla solunur ya da göğüsteki bir damardaki damara yerleştirilir. Genel anestezi tüm vücudu etkiler ve ameliyat sırasında kişinin bilincinin kapalı kalmasını sağlar.

Genel anestezi için bir solunum tüpü de gereklidir. Burun estetiği sırasında cerrahi müdahale, burnun içinden veya burnun hemen altındaki iki burun deliği arasında yapılan küçük bir dış kesi ile yapılır. Derinin altındaki kemik ve kıkırdak, istenen sonuçlara göre rinoplasti cerrahı tarafından ayarlanacaktır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği genel anestezi altında yapılan ameliyatlardan biridir ve işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Estetik cerrah ameliyat sırasında burundaki şekil bozukluklarını düzeltecek ve burun için yeni bir şekil oluşturacaktır.

Ancak bu rekonstrüksiyonun nasıl yapılacağına önceden karar verilecek ve hastaya ameliyat sonrası görünümün nasıl olacağı anlatılacaktır. Bu noktada burun estetiği öncesi tasarım süreci önem kazanmaktadır. Hastayı ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve ameliyat sonrası hakkında bilgilendirmenin yanı sıra ameliyatın olmazsa olmaz detayı gebe kalma süreci olacaktır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği açık veya kapalı olmak üzere iki teknikle yapılabilir. Kullanılan teknik, burnunuzda yapılan ameliyata ve doktorunuzun uzmanlaştığı tekniğe bağlıdır. Açık teknikte burun tabanından bir kesi yapılarak burun derisi kaldırılır ve işlem sırasında burnun tüm yapısı doktorun görüşüne sunulur.

Rinoplastiyi bu tekniği kullanarak öğrenen doktorlar genellikle uzmanlaşmakta ve meslek hayatları boyunca bu teknikle devam etmektedirler. Kapalı teknikte burun deliklerinden kesi yapılmaz. Bu nedenle kapama tekniği paha biçilmez olarak da bilinir. İşlem burundan girilerek yapıldığından bu teknikte hekimin tecrübesi daha da önem kazanmaktadır. Hastalar tarafından merak edilen burun estetiği fiyatları kimlere uygulanır, öncesi ve sonrası dikkat edilecek gibi sorular sorulmaktadır.

Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği yani rinoplasti ameliyatı estetik kaygıları olan bireylere, burun yapısı tam oturması için 18 yaşını bekleyen bireylere ve sağlık sorunlarına sebebiyet veren örneğin, nefes alma güçlüğü olan bireylere uygulanabilmektedir. Peki, burun estetiği fiyatları ne kadardır?

Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği, nefes alamama, horlama, burunda et büyümesi, birinde kemik uzaması, alerjileri sık baş göstermesi, şekil bozukluğu olan durumlarda uygulanır.

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği öncesi bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Aspirin ve diğer kan sulandırıcılar, ağrı kesiciler ve iltihap giderici ilaçlar, vitaminler ve zayıflama ilaçları ameliyat sırasında ve sonrasında kanamaya neden olduğundan ameliyattan 10 gün önce kesilmeli ve ameliyattan sonra 10 gün kullanılmamalıdır.
 • Bitki çayları (yeşil çay, limon çayı vb.) kanama riskini artırabilir ve ameliyattan 1 hafta önce ve 1 hafta sonra alınmamalıdır.
 • Vişne, vişne, sarımsak, üzüm, kuru üzüm, karpuz gibi salisilik asit içeren ve aspirinle aynı etkiye sahip yiyecekleri mümkünse tüketmeyin.
 • Sigara ve nargile yara iyileşmesini azaltır.
 • Alkol ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.
 • Ameliyat günü rahat kıyafetlerle hastaneye gidin.
 • Takıları evde bırakın (alyanslar, kolyeler). Mümkünse her yerde giyilen elbiselere değil, düğmeli elbiselere öncelik verin. Erkek hastalar tıraş olmalıdır.
 • Ameliyattan 8 saat önce yeme içmeyi bırakmalısınız.
 • Ameliyattan iki saat önce hastanede olmalısınız.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası nelere dikkat edilmesi;

 • 4 saat su tüketilmemelidir.
 • 4 saat içinde dudaklar nemli bir bezle nemlendirilebilir. Erken su içildiğinde kusma meydana gelebilir.
 • Ameliyat sonrası 4-7 gün burunda silikon bulunur, bu malzemeler uygun hava kanallarına sahip oldukları için rahatsızlık vermezler.
 • Ameliyattan sonra yatıp çiftli kullanmalısınız.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları, doktorların insiyatifinde olan bir konudur. Zaman zaman yapılan tekniklere göre de fark yaratabilmektedir.

https://www.mehmetemredinc.com/burun-estetigi/ bilgi için hemen tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi istanbul - Köpek Maması - uluslararası evden eve nakliyat