Güncel

Gözler ABD verilerine çevrildi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü, yüzde 0,27 değer kaybederek günü 1.434,43 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,64 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,58 değer kaybettiği günde sektör endeksleri en fazla kazandıran yüzde 0,95 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 1,61 ile metal, ana sanayi olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,36 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,49 geriledi. İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,39 ve Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,14 değer kazandı. ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,84, S&P 500 endeksi yüzde 0,57 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,45 değer kaybetti. Bugün, yurt içinde merkezi yönetim bütçe dengesi takip edilecek. Yurt dışında ise ABD ve Euro Bölgesi açıklanacak olan sanayi üretimi ile İngiltere’de enflasyon dataları takibimizde olacak. Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri beklentilerin altında artış gösterdi. Sanayi Üretimi Ağustos ayında % 5,8 olan piyasa beklentisi altında yıllık bazda % 5,3 artış gösterdi. Perakende Satışlar verisi ise % 7,0 olan piyasa beklentisi altında yıllık bazda % 2,5 arttı. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,27 değer kaybederek günü 1.434,43 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Eğitim alanında Türkiye için yeni ufuklar açacağına inandığım Milli Eğitim Şurası’nı bu yıl 1-3 Aralık tarihleri arasında toplama kararı aldık. Milli Eğitim Şurası’nın şimdiden tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerine yer verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Döviz hesapları için uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. 15 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık artırım yapıldı. Tebliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle zorunlu karşılık oranları vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için yüzde 23’e, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17 seviyesine yükseltildi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası’nın yükselen enflasyonun geçici olduğunu düşündüğünü ama yine de temkinli davrandığını ifade etti. Başkan, “Enflasyondaki sıçrama geçici ve gelecek yıl yeniden yüzde 2 seviyesine dönecek” diyen Villeroy, endişelenmediklerini fakat temkinli olduklarını belirtti.

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi Ağustos ayında bir önceki aya göre % 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 5,3 artış gösterdi.

Çin’in petrol rezervlerinden 24 Eylül’de 7,38 milyon varillik satış yapacağı haberi basında yer aldı.

Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.:Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 24.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 100.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 15/09/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da 13,87 TL/pay baz fiyat, “TEZOL .E ” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) halka arz edilecek 65.000.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa’da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 3,50 TL fiyatla 16-17/09/2021 tarihlerinde Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, KIMMR.HE (ikincil piyasada işlem kodu KIMMR.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. KIMMR.HE’ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 227.500.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat – zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir.Şirket payları, birincil piyasa işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Borsamızca yapılacak değerlendirmenin ardından Ana Pazar’da işlem görebilecektir.

RAY SİGORTA A.Ş. (RAYSG): Şirket 2021 yılı Ocak – Ağustos aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş tahmini prim üretimi 1.284.114.317,- TL dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 34,61 oranında artış meydana gelmiştir.

ARMADA BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ARMDA): Imola Acquisition Corporation: 9 Aralık 2020 tarihinde imzalanan sözleşme ve birleşme planı tahtında öngörülen işlem 2 Temmuz 2021 tarihinde tamamlanmıştır. İşlem sonucu, Imola Acquisition Corporation’ın (“Imola”), dolaylı olarak sahip olduğu Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Armada”) paylarının temsil ettiği sermaye/oy hakları 2 Temmuz 2021 tarihi itibariyle %90,03 oranına ulaşmış ve Imola Armada’da dolaylı olarak yönetim kontrolü sahibi haline gelmiştir. Imola, dolaylı yönetim kontrolü sahibi olarak, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 26. Maddesi ve II-26.1 Pay Alım Teklifi Tebliği hükümleri uyarınca 31 Ağustos 2021 – 13 Eylül 2021 tarihleri arasında 10 iş günü süre ile zorunlu pay alım teklifinde bulunmuştur. Zorunlu pay alım teklifi sonucunda, Imola 83 yatırımcıdan toplam 373.550 TL nominal değerde toplam 37.355.000 adet pay satın almış olup, alınan payların toplam değeri 21.584.615,49 TL’dir. Bunun sonucunda, Imola’nın doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu Armada paylarının temsil ettiği sermaye/oy hakları oranı %90,03’ten %91,58’e yükselmiştir.

İDEALİST DANIŞMANLIK A.Ş. (IDEAS): Şirket 10.09.2021 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında şirket unvanı İDEAL FİNANSAL TEKNOLOJİLER VE DANIŞMANLIK ANONİM ŞİRKETİ olarak değiştirilmiştir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): SCADA Bölgesel Kontrol Merkezini genişletmek ve üç yeni kontrol merkezi kurmak için verilen 37.983.037,00 USD tutarındaki teklifin söz konusu işin sözleşmesi 14.09.2021 tarihi itibariyle imzalanmıştır.

DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. (DURDO): 2021 Yılı Haziran sonu Türkiye’ye gelen Gloss & Green teknolojisiyle üretilen çevreci ve geri dönüştürülebilir metalize kutuların kapasite artışını sağlayacak üretim hattının kurulum, montaj ve deneme üretim aşamaları tamamlanmış olup, faaliyete geçmiştir.

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): 1 Temmuz 2020 tarihinde ilk kez yürürlüğe giren “Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında bilindiği üzere şebekeye aynı bağlantı noktasında bağlanmak kaydıyla, birden fazla kaynağa dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulması mümkün hale gelmişti. Bu kapsamda, Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin %99,99 bağlı ortaklığı Aksa Göynük Enerji Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu kararı uyarınca, 270 MW kurulu güce sahip Bolu Göynük Termik Enerji Santral sahası içinde karbon salımını azaltmak amacıyla 35 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santralinin kurulmasına ve santralin hibrit dönüşümünün gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN): Şirket Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.’nin (“Şirket”) paylarının azınlık bölümünün devri hakkında görüşmelere ilişkin olarak 14 Temmuz 2021, 12 Ağustos 2021 ve 23 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılan açıklamaları ile, Şirket yönetim hakimiyetine sahip olan ortağı Doğanlar Yatırım Holding A.Ş.’nin (“Doğanlar Yatırım Holding”), Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin (%10’un altındaki) azınlık bölümünü oluşturan paylarının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (“EBRD”) satılmasına ilişkin görüşmeler yaptığını ve yapılan görüşmeler çerçevesinde; Doğanlar Yatırım Holding ve EBRD arasında 21 Ağustos 2021 tarihinde Hisse Devir Sözleşmesi (“SPA”) imzalandığı, gerçekleşecek hisse devir işlemleri ile kapanış işlemlerinin SPA tahtında yer alan çeşitli ön şartların tamamlanması üzerine yapılacağını ve kapanış işlemlerinin tamamlanmasını müteakiben işlemlerin nihai sonucunun açıklanacağını bildirmiştir. Bu çerçevede Şirket Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.’nin paylarının % 5,92’sine tekabül eden 8.880.418 adet payın SPA uyarınca Doğanlar Yatırım Holding tarafından EBRD’ye satışı işleminin tamamlandığı Şirkete bildirilmiştir.

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SKTAS): Söz konusu 890.000 $+KDV tutarındaki santral yatırımı, şirket ile ilişkili taraf olmayan başka bir şirket tarafından gerçekleştirilecek olup, şirketten bu yatırıma ilişkin herhangi bir nakit çıkışı olmayacaktır. Santral ilk 10 yıl yatırımı yapacak şirket tarafından işletilecek olup, üretilecek elektrik üzerinden gelir paylaşımı yoluyla şirket elektrik giderlerinden tasarruf sağlanacaktır. 10 yılın sonunda söz konusu santral tamamen Şirket’e devredilecektir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Hoşdere Emlak Konut Vadi Evleri 1.Etap Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri’nin sözleşmesi, Yüklenici Güryapı Restorasyon Taah. ve Tic. A.Ş. ile 13.09.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 725.061.000 TL + KDV’dir.

ÇELİK HALAT VE TEL SANAYİİ A.Ş. (CELHA): Şirket, ÇELİK HALAT VE TEL SANAYİİ A.Ş. markasıyla 27.08.2021 tarihi itibarıyla 2006/4 sayılı “Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”in 10’uncu maddesinde yer alan “Marka Destek Programı” kapsamına alındığı Şirket’e bildirilmiştir.

E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. (EDATA): Şirket güvenlik bilgileri ve vaka yönetimi (SIEM) çözümü üreticisi SecureGate S.r.l ‘nin 10.09.2021 tarihi itibariyle distribütörü olmuştur. Sözleşme İtalya menşeili üretici firma ile imzalanmıştır. Şirket SecureGate firmasının ürettiği SGBox markalı çözümlerinin Türkiye’deki tek distribütörü konumundadır.

İDEALİST DANIŞMANLIK A.Ş. (IDEAS): Şirket yeni ve gelişen alanlara yatırım stratejisi çerçevesinde; değerli sanat eserlerini blok zincir üzerinde tokenize ederek kullanıcıların bu eserlere diledikleri miktarda yatırım yapabilmesi suretiyle sanat eserlerinin parçalı sahipliğine yönelik ticaret, müzayede, alım satım işleri ile iştigal eden Artıox Teknoloji Yatırım A.Ş.’ne mevcut pay sahipleri Mehmet Toprak’ın 38.889 (%5) ve Murat Aksöz’ün 38.889 (%5) payının toplamda 840.000 TL bedel ile satın alınması suretiyle iştirak edilmiş, pay devir işlemleri 14.09.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Şirket ile Artıox Teknoloji Yatırım A.Ş. pay sahipleri arasında yatırım ve pay sahipleri sözleşmesinin imzalanması konusunda mutabık kalınmış olup, sözleşmenin imzalarının tamamlanması ve genel kurulun gerçekleşmesini müteakip şirket’e Artıox Teknoloji Yatırım A.Ş.’ne 2.312.222 TL ek yatırım gerçekleştirilecek olup, şirketin Artıox Teknoloji Yatırım A.Ş.’de pay sahipliği oranının ilgili işlemlerin tamamlanmasını müteakip %20 olması planlamaktadır.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO):Samsun Havza Şehirlerarası Otobüs Terminali ‘nin mevcut kiracısı Şimşir Tur Terminal İşletmeciliği A.Ş.’nin kira sözleşmesinin 01.09.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 (Bir) yıl daha uzatılmasına ve aylık kira bedelinin 76.272 TL + KDV olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. (BIMAS):Yönetim Kurulu’nun 14 Eylül 2021 tarihinde aldığı karara istinaden; Şirketin tedarik sürdürülebilirliğini iyileştirme adına, mağazalarda satışta bulunan bazı bisküvi ve şekerleme ürünlerinin üretimini yapmak üzere 40.000.000 TL sermayeli bir şirketin kurulmasına ve kuruluş işlemlerinin başlatılmasına karar verilmiştir.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): Şirket Yönetim Kurulu tarafından Türk Ticaret Kanunu’nun 1524. maddesi ve ilgili diğer düzenlemeler kapsamında alınan, Şirketin “www.arcelikas.com” alan adlı internet sitesinin kapatılmasına, yerine “www.arcelikglobal.com” alan adının ticaret sicilinde tescil ve ilanına ilişkin karar İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından 14.09.2021 tarihinde tescil edilmiş ve 14.09.2021 tarih, 10408 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan edilmiştir.

ARENA BİLGİSAYAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ARENA): 4 Mayıs 2021 tarihindeki KAP açıklamasında duyurulmuş olan Şirket ile Likewize Corporation (önceki ünvanı ile Brightstar Corporation) arasında gerçekleştirilen satın alma görüşmeleri neticesinde, Brightstar Telekomünikasyon Dağıtım Ltd. Şti.’nin (Brightstar Türkiye) hisselerinin %100’ünün Şirket tarafından satın alınmasına ilişkin Satın Alma Sözleşmesi 10 Eylül 2021 tarihinde imzalanmıştır.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
temizlik şirketi istanbul - Köpek Maması - uluslararası evden eve nakliyat