Güncel

Merkez Bankaları haftası

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Eki)   0.781
10:00 TRY İmalat Güveni (Eki)   113.4
11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Eki) 97.9 98.8
13:00 EUR Alman Buba Aylık Raporu    
  TRY Kabine Toplantısı    

“PİYASANIN ROTASI”

Merkez Bankaları Haftası…

Piyasalar haftaya sınırlı negatif  fiyatlamayla başlarken, ABD tarafında teknoloji şirketlerinin finansal sonuçları takip edilecektir. Enflasyon ve stagflasyon korkuları geçici olarak gündem listesinden çıkarken, ABD 10 yıllık tahvil enflasyon/stagflasyon korkularından dolayı aşağı yönlü hareketini sınırlandırmaktadır. %1,60 – %1,65 bölgesinde hareket eden tahvilin yukarı yönlü hareket potansiyeli daha fazla olurken, $ endeksinde 94.00 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. S&P500 endeksinden finansa sonuçlarda devam eden pozitif sürprizler kaynaklı yukarı yönlü momentum etkin olurken, 50 günlük sihirli ortalama (4446) üzerinde kalıcılık yeni normal olmaktadır.

ABD Hazine Bakanı Yellen açıklamalarda bulundu;

 • Yüksek enflasyonun 2022’nin ortasına dek sürmesini bekliyorum
 • Enflasyonda kontrolü kaybetmek üzere olduğumuzu düşünmüyorum
 • Amerikalılar uzun bir süredir son dönemde deneyimlediğimiz şekilde bir enflasyon görmedi. Ancak tekrar normale döndüğümüzde, bunun sona ermesini bekliyorum
 • Finans sistemimizin özü, sermaye likiditesi, risk yönetimi ve stres testindeki iyileşmelerden dolayı oldukça iyi işledi ve bu iyileşmeler Powell’ın yönetimi sırasında yerinde kaldı

Bu hafta önemli merkez bankalarının faiz kararlarını takip edeceğiz.

 • BoC faiz kararını 27 Ekim Çarşamba günü açıklayacaktır. %0,25 seviyesinde olan faiz için herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.
 • BoJ faiz kararını 28 Ekim Perşembe günü açıklayacaktır.  Faiz için herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.
 • ECB faiz kararını 28 Ekim Perşembe günü açıklayacaktır. Faiz oranlarında ve varlık alım programı tutarında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Karar sonrası Başkan Lagarde konuşacaktır. Konuşmasında enflasyonun arz yönlü şoklardan dolayı geçici olduğu, enflasyonu yakından izledikleri gibi daha önce söylediklerine benzer söylemler gelebilir. Pandemi acil varlık alım programı büyüklüğünde değişikliğe gidilip gidilmeyeceğine ilişkin yapabileceği açıklamalar önemli olabilecekken, pandemiden çıkış sürecinde ekonomik toparlanmanın durumu hakkında vereceği sinyaller € için takip edilebilir.

Türkiye tarafında TCMB enflasyon raporunu izleyeceğiz. Petrol fiyatları ve arz yönlü şoklara bağlı enflasyon için tahmin patikasında 1,00 – 1,50 puan yukarı yönlü revizyon olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. Öbür tarafta, yatıyorlar, kalkıyor, Kavala, Kavala. ‘Kavala’ dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığına geliyor. Bu ne terbiyesizliktir? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye. Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil. Burası Türkiye, anlı şanlı Türkiye. Burada kalkıp Dışişleri Bakanlığına gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. ‘Bu 10 tane büyükelçi bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz’ dedim. Zira bunlar, Türkiye’yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler, bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.
 • Yaşadığımız kısıntılar geçicidir. Dünya ekonomisindeki bozulma enerjiden lojistiğe, hammaddeden stratejik ürünlere kadar pek çok alanda aşırı fiyat yükselişlerine yol açtı. Ekonomisi dünya ile bütünleşmiş, petrol başta olmak üzere sanayisinde kullandığı ürünlerin çoğunu dışarıdan alan bir ülke olarak, bu fiyat artışlarından biz de etkilendik. Özellikle enerjide önemli bir bölümünü devlet olarak kendimiz üstlenerek küresel fiyat artışlarını vatandaşlarımıza en az seviyede yansıttık. Bunun bile özellikle insanımıza yaşattığı sıkıntıların farkındayız. Yatırımları teşvik edecek, üretimi artıracak, istihdamı güçlendirecek, ihracatı teşvik edecek bir ekonomi politikasıyla bu küresel krizi ülkemiz için tarihi bir fırsata dönüştürmek istiyoruz. Türkiye’yi faiz, kur, enflasyon kıskacından kurtarmanın yolunun ülkemizi işte bu dört ayak üzerinde yükseltmekten geçtiğine inanıyoruz. Yaşadığımız sıkıntılar geçicidir ama emin olun elde edeceğimiz kazançlar nesiller boyu devam edecektir.
 • Ekonomide de sıkıştırılmaya çalışıldığımız tablo asla Türkiye’nin gerçek yerini ifade etmiyor
 • Ülkemizi dünyanın en üst liginin eşiğine kadar hamdolsun getirdik
 • Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimize eninde sonunda muhakkak ulaşacağız. Bu uğurda tempomuzu asla düşürmeden çalışmaya devam ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 büyükelçi için istenmeyen isim ilan edilmesi için yaptığı açıklamalar sonrasında, Türk Lirası tarafında değer kaybı sürmektedir.

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4539 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 93.50 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,6412 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,6405 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1662 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1799 ile $1800 psikolojik seviyesinde hareket etmektedir. 
 • Gümüş $24.51 fiyatıyla $24 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 73.43 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 9.7443 seviyesi ile 9.70 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 464.621 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
temizlik şirketi istanbul - Köpek Maması - uluslararası evden eve nakliyat