Sponsorlu Bağlantılar

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki yeterlilik belgesi nedir, nereden nasıl alınır? Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belirlenen ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları sağlayan kişilerin sahip olabileceği bir belgedir.

Tıp, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mimarlık (Avrupa Birliği’nde otomatik tanıma kapsamına giren meslekler), mühendislik mesleği ve en az lisans eğitimi gerektiren ve erişim koşulları kanunla düzenlenen meslekler, bu kapsam dışında kalan; Mesleki yeterlilik belgesi, bunların dışındaki tüm meslekler için geçerlidir.

Mesleki yeterlilik belgesi ile kişiler ilgili meslekte yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını belgeleme imkanına sahiptirler. Bunun için MYK onaylı belgelendirme kuruluşları görevlendirilmiştir. Bir meslekte mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler, ilgili meslekte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvururlar. Akredite belgelendirme kuruluşu, uygun kişinin başvurusunu bulursa, kişiyi değerlendirir. Bu değerlendirme, çeşitli sınav türlerini içerebilir. Değerlendirme sonunda seçilen adaylar mesleki yeterlilik belgesine sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temizlik şirketi istanbul - Köpek Maması - uluslararası evden eve nakliyat