Sponsorlu Bağlantılar

Sigara Bırakma

Sigara Bırakma

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca kendinizi rahatsız hissedebilir ve yoğun bir şekilde sigara içmek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni eksikliktir. Çekilme sırasında vücudunuz nikotin eksikliğine alışır. Çoğu insan için en kötü yoksunluk belirtileri birkaç günden birkaç haftaya kadar sürer. Bu arada kendin:

 • Biraz depresif hissedebilirsiniz.
 • Uyuyamayabilirsin
 • Karamsar, sıkılmış veya kızgın olabilirsiniz.
 • Endişeli, gergin veya huzursuz hissedebilirsiniz
 • Açıkça düşünmekte zorlanabilirsiniz.

Bu duygulardan kurtulmak için sigara içmek isteyebilirsiniz. Bu duygular ne kadar yoğun olursa olsun, geçici olduklarını unutmayın. Sigara bırakma yolları ile sen de kısa sürede bu illetten kurtulabilirsin.

 

Nikotin yoksunluğuyla baş etmenin en iyi yollarından biri, doğru nefes almayı öğrenmeniz gerekmektedir. Bir çoğumuz nereden nefes alıp vermemiz gerektiğiniz bile ne yazık ki bilmiyoruz. Suyun önemi yine çok önemlidir. Vücut doğru zaman da vitamin ve minarele ihtiyaç duyar. Bunları hepimiz günümüz mevsim sebze ve meyvelerden temin edebiliriz. Gençler de dahil olmak üzere bırakmak isteyen neredeyse tüm sigara içenler için güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir. Sigarayı bırakmanın yolları görüldüğü üzere çok çeşitlidir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte tekrar bağımlılık geliştirmemek için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz gerekir. Bu şekilde, sigaraya geri dönme olasılığını en aza indirebilirsiniz. Genellikle sigarayı bırakan bireylerin spor ve egzersiz odaklı bir yaşam sürmeleri önerilir. Diyetinizde birkaç değişiklik yaparak ve egzersiz yapmaya devam ederek sigaradan uzak durabilirsiniz. Vücut sağlığınızı iyileştirmek için atabileceğiniz birkaç adım şunlardır:

 • Bol su, sebze ve meyve tüketmeniz önerilir
 • Düzenli yürüyüş bu sürece büyük katkı sağlar
 • Vücut direncini güçlendiren egzersizler yapabilirsiniz. yoga, pilates veya dans
 • Sigara içilen ortamlardan kaçının
 • Kendinizi ödüllendirerek sigara içmediğiniz her gün için bir teşvik sistemi oluşturabilirsiniz
 • Çevrenizdekilerin size destek olmasını sağlayarak kendinizi daha fazla teşvik edebilirsiniz. Etkiler zamanla düzelmeye başlar. Süreç ilerledikçe vücudun iç organlarının işleyişi daha sağlıklı bir şekilde işlemeye başlar.

Sigara içmek ayrıca cildinizde sivilce ve tıkanmış gözeneklere neden olur. Bu nedenle sigarayı bıraktığınızda cildinizde olumlu değişiklikler fark edebilirsiniz; Vücudunuzun sağlığına kavuşarak gözeneklerinizin açıldığını ve sivilce oluşumunun en aza indirildiğini görebilir ve bu sayede çeşitli cilt problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Fiziksel zarar getiren sigara içmek, kullanıcıları psikolojik olarak da etkilemektedir. Bu nedenle, bırakma sürecinde ruh halinizde değişiklikler görebilirsiniz. Sigarayı bıraktıktan sonra kendinizi psikolojik olarak daha güçlü, daha istikrarlı ve daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temizlik şirketi istanbul - Köpek Maması - uluslararası evden eve nakliyat